Přeskočit na obsah
Home » Blog » Protěžovat versus protežovat

Protěžovat versus protežovat

Kauza o znalostech anglického jazyka některých politiků už vyčpěla a bulvár si našel další kořist. Mě ale pobavil komentář pod jedním z mnoha článků. Stálo tam doslova: „A to paní ministryně, která neumí anglicky ani pozdravit, protěžuje své známé a dává jim funkce.“

Nevím a nezajímá mě, kolik je pravdy na odvážném tvrzení, které je schované za profilem označeném přezdívkou. Problém spíš vidím v pravopisné chybě, která se objevuje poměrně často.

Noční můra textových korektorů – PROTEŽOVAT versus PROTĚŽOVAT.

Jak měla věta správně znít?
„A to paní ministryně, která neumí anglicky ani pozdravit, PROTEŽUJE své známé a dává jim funkce.“

Proč?

Protože každé z těch slov, protežovat i protěžovat, je odvozené od jiného základu a má tudíž diametrálně jiný význam.

Pokud chceme o šéfovi napsat, že se zbláznil do blondýnky s dlouhýma nohama z vedlejšího oddělení a píše jí proto vyšší prémie, i když ta pitomá a namyšlená husa rozhodně nepracuje víc jak ostatní, pak ji šéf na úkor druhých PROTEŽUJE. V tomto případě slovona píšete bez háčku.  

PROTEŽOVAT – od slova PROTEKCE. Proto bez háčku nad e.

V případě, že vás žena vyštvala na pěší rodinný výlet do hor a do batohu vám pro sichr narvala několik párů náhradních bot, pro vás i pro děti, přidala k tomu hrnky na kávu, abyste ji nemuseli pít z plastových kelímků, nejspíš se vám začne ruksak na zádech brzy PROTĚŽOVAT.

PROTĚŽOVAT – od slova TĚŽKÝ. Tam si to oháčkované ě směle střihněte.

Ano, chci získávat informace a tipy z oblasti copywritingu, žurnalistiky, psaní článků, blogu, tvorby časopisů a zpravodajů a souvisejících témat. Potvrzuji, že odesláním emailu souhlasím se zasíláním informací o novinkách a obchodních sdělení (maximálně 1x týdně). Svůj souhlas můžu kdykoliv zrušit. Odesláním emailové adresy současně vyjadřuji svůj souhlas s ochranou osobních údajů GDPR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

× Můžu pomoct?
Ověřeno MonsterInsights