Přeskočit na obsah
Home » Blog » Naši nikdy neměli auto

Naši nikdy neměli auto

Naši nikdy neměli auto. Dvě partaje pod námi ano. Starý pan profesor, který obýval komůrku u půdy, s balkónem přes celou její šířku, zato neměl ani řidičák. Stejně jako Hájkovi z přízemí.

Maminka autům moc neholdovala. Milovala cestování vlakem. V neděli ráno obula turistické boty, sportovní triko, do tašky nastrkala řízky s chleby, velkou konev čaje a

nějakou tatranku, kdybychom měli na něco chuť. Zkontrolovala obuv a oblečení dalších členů výpravy, (mě a bráchy) a mohlo se jet.

Když bylo před výplatou, namazala maminka kopec plátků veky máslem, slepila je po dvojicích, hodila do tašky, přidala velkou konev čaje a pár slepených plátků veky pomazala domácí marmeládou, kdybychom měli na něco chuť.

Vyráželi jsme vláčkem do Mikulova, na Moldavu nebo do Nového Města. Táta s námi nejezdil. Užíval si klid. Luštil křížovky, čistil andulky nebo se věnoval rybičkám. Prohlašoval, že nebude lítat po horách jako kašpar, když se nalítá za celý týden v práci. Nezapomněl při pohledu na svoji ženu poznamenat něco o vrtuli v zadku, zapálil si a čekal, až vypadneme.

Na nádraží v horách mamka vytáhla mapu, nasadila brýle a vydali jsme se za značkou, kterou do mapy zakreslila. Jednou směrem k vyhlídce, jindy k louce nad údolím, do lesa k potoku, zkrátka k místům, která byla vzdálená tak akorát, aby prověřila naši fyzičku a taková, která jsme neznali. V cíli rozprostřela deku, vyndala okurky a rajčata od tety Trúdy, řízky, nebo veky.

Pak vzala knížku, časopis případně pletení, nezapomněla nás upozornit, abychom si nehráli moc daleko a už vůbec ne s hady, nebo s neznámými pocestnými a my s bráchou se vrhli vstříc dobrodružství.

Vlakem jsme jezdívali i na dovolené. Víkendových cest do Krušných hor, na Moldavu nebo Mikulov postupně ubývalo. S bráchou jsme dorůstali do telecích let, pořídili si špinavý, otřepaný žracáky, bágly, čutory, křusky a každý začal vyrážet se svoji bandou na čundry. Vlakem, jak jinak.

Svéhlavá maminka pak nutila otce, který o horách nechtěl ani slyšet, trávit neděle na hradech, zámcích, u příbuzných v Děčíně, v Hodoníně, Kadani nebo ve Žlebu. Otec se pokaždé vracel z cest velmi nervózní a prohlašoval, že má zadek jako prejt a už ho do vlaku naše matka nikdy nedostane.

Dostala.

Později, když jsme s bratrem vylétli z hnízda, vyráželi naši vlakem dokonce do ciziny. Maminka byla akční žena. Železnici milovala. Byla to láska, kterou její dobrodružné srdce nikdy nepustilo k vodě. Vášeň, kterou neschováte. Stačilo, aby se někde z hor ozvalo zahoukání vlaku…

Shrnuto.

Jen tak.

Myšlenky po včerejším loučení v Dubí.

S vlaky, které na boku s logem ČD jezdily na trase Most-Moldava.

Jasně, nahradí je jiný dopravce.

Na Moldavu se bude po železnici jezdit dál.

Ano, chci získávat informace a tipy z oblasti copywritingu, žurnalistiky, psaní článků, blogu, tvorby časopisů a zpravodajů a souvisejících témat. Potvrzuji, že odesláním emailu souhlasím se zasíláním informací o novinkách a obchodních sdělení (maximálně 1x týdně). Svůj souhlas můžu kdykoliv zrušit. Odesláním emailové adresy současně vyjadřuji svůj souhlas s ochranou osobních údajů GDPR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

× Můžu pomoct?
Ověřeno MonsterInsights