Přeskočit na obsah
Home » Blog » Prezentace obce na webu

Prezentace obce na webu

Weby obcí a měst bývají někdy průšvih. Nejsou peníze na copywritera, na firmu, která by stránky spravovala, a tak je většinou dostane na starost ten, na koho to slovo padne.

Chybám, kterých se správci webů dopouštějí, se budeme věnovat postupně. Dnes se zaměřím na představení obce. Tedy té části webu, na kterou většinou narazí návštěvník při otevření stránek jako první. Mělo by jít o reprezentativní prostor, kterým vedení obce vítá návštěvníky.

Vybrala jsem web obce Mikulov v Krušných horách.

Původní text 

Představení obce

Maličká obec Mikulov je k nalezení­ na svahu jednoho z mnoha údolí Krušných hor, cca 15 km od Teplic. První zmínky o Mikulovu sahají až k počátku 15. století, kdy se zde začalo s hledáním stříbra. Po čase zde opravdu stříbro našli a tím počal i rozvoj obce a později i horního města, čímž se obec přiřadila mezi ostatní hornická města v okolí jako byl například Cínovec a Krupka.

V dnešní době je již hornictví historií a Mikulov přitahuje spíše jako turistické místo, hlavně v zimních měsících, kdy svahy Bouřňáku nabízí mnoho pro milovníky lyžování, snowboardingu a podobných činností. Ale ani v létě není Mikulov ničím pozadu, svědčí o tom i rozsah chatové oblasti a množství ubytovacích možností. Vzhledem k náročné horské poloze je Mikulov vyhledáván i pěšími turisty a vyznavači horských kol, pro které jsou rájem krásně zalesněné svahy Krušných hor a spousta lesních cest. Většina turistických tras je již propojena s nedalekým Německem.

Na těchto stránkách se Vám snažíme podat maximální množství informací o historii i současnosti této obce a doufáme, že se k nám přijedete podívat.


Co se nepovedlo

Zdrobněliny, jako přídavné jméno „maličká“ v úvodu, se hodí na stránku dětského klubu nebo mateřské školy. Ve vztahu k samosprávnému celku působí komicky. Menším zlem tak může být například použití přídavného jména „nevelká“.

„Je k nalezení na svahu…“

Pozor na trpný rod. Lépe: Naši obec najdete na svahu…..

„První zmínky o Mikulovu sahají až k počátku 15. století, kdy se zde začalo s hledáním stříbra. Po čase zde opravdu stříbro našli a tím počal i rozvoj obce a později i horního města, čímž se obec přiřadila mezi ostatní hornická města v okolí jako byl například Cínovec a Krupka.“

Typický příklad textu, zkopírovaného z většího celku. S úpravou si autor nevěděl rady a vznikl zmatečný obsah. Jde to jednodušeji:

První zmínky o Mikulovu sahají až do 15. století, kdy zde začala těžba stříbra. Ta nastartovala rozvoj obce a Mikulov se stal horním městem. Zařadil se tím mezi sousední hornická města Cínovec a Krupka.

„V dnešní době je již hornictví historií a Mikulov přitahuje spíše jako turistické místo, hlavně v zimních měsících, kdy svahy Bouřňáku nabízí mnoho pro milovníky lyžování, snowboardingu a podobných činností.“

Když svahy nabízí „mnoho“, nabízí se i otázka, co si pod tím pojmem má potencionální návštěvník obce představit. Nápomocná není ani informace, že ono „mnoho“ je určené pro milovníky lyžování, snowboardingu a podobných činností. Takové nemastné neslané mnoho o ničem. Co to trochu upřesnit:

Svahy nabízejí krásné výhledy do údolí a několik sjezdovek různých stupňů obtížnosti pro lyžaře i snowboardisty. Nechybí zde vleky, upravené trasy pro běžkaře, velké parkoviště a několik restaurací, kde se můžete ohřát, zahnat hlad nebo žízeň. Máte také možnost využít ubytování v hotelech nebo privátu.

„Ale ani v létě není Mikulov ničím pozadu, svědčí o tom i rozsah chatové oblasti a množství ubytovacích možností.“

Sdělení je kostrbaté, a navíc prosté snahy o motivaci čtenáře k návštěvě obce. Co třeba:

Restaurace a penziony s širokou nabídkou teplých jídel a nápojů jsou připravené pro návštěvníky v zimní i letní sezóně. Pocit soukromí vám dopřeje ubytování v privátu, v pronajímaných chatách nebo chalupách ve zdejší chatové oblasti.

„Vzhledem k náročné horské poloze je Mikulov vyhledáván i pěšími turisty a vyznavači horských kol, pro které jsou rájem krásně zalesněné svahy Krušných hor a spousta lesních cest. Většina turistických tras je již propojena s nedalekým Německem.“

Odstavec je v pořádku. Snad bych jen něco zkrátila, změnila a upravila slovosled v předposlední větě. Ale větší obsahové chyby tu nejsou.

„Na těchto stránkách se Vám snažíme podat maximální množství informací o historii i současnosti této obce a doufáme, že se k nám přijedete podívat.“

Skutečnost, že stránky nabízejí informace, není nutné zdůrazňovat. Závěr je celkově zbytečně uspěchaný.

Zkusme to jinak:

Budeme rádi, když se při svých toulkách Krušnými horami u nás zastavíte. Když si přijedete zalyžovat, zdolávat turistické nebo cyklistické trasy a poznáte jednu z nejkrásnějších krušnohorských lokalit. Věříme, že vás nasbírané dojmy přimějí, abyste se k nám rádi vraceli. 


A já dodám, že návštěva Mikulova skutečně stojí za to. Je tady nádherně v každém ročním období. Můžete se tu kochat půvaby podhorské krajiny, zdejší přírodou a klidem. Kromě účinné relaxace máte i řadu možností, jak si protáhnout tělo. Ale to už je patrné z článku.


Ano, chci získávat informace a tipy z oblasti copywritingu, žurnalistiky, psaní článků, blogu, tvorby časopisů a zpravodajů a souvisejících témat. Potvrzuji, že odesláním emailu souhlasím se zasíláním informací o novinkách a obchodních sdělení (maximálně 1x týdně). Svůj souhlas můžu kdykoliv zrušit. Odesláním emailové adresy současně vyjadřuji svůj souhlas s ochranou osobních údajů GDPR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

× Můžu pomoct?
Ověřeno MonsterInsights