Přeskočit na obsah
Home » Blog » Ztratil nebo stratil?

Ztratil nebo stratil?

Často se v různých skupinách na Facebooku objevuje otázka, zda někdo neztratil klíče, psa, telefon, náušnici nebo manželku. Případně dotaz, uvozený známým klišé: Zkusím sílu Facebooku… Otázka nálezce, případně někoho, kdo vytrousil někde nějaký předmět, nezřídka obsahuje sloveso ztratil s chybou.

Nestratil někdo peněženku?“

„Ten, kdo stratil klíče od auta – mám je u sebe.“

Jasně, ono to láká. Protože foneticky nám tam to „es“ pořád leze. Nikdo neřekne „neZtratil“ se zdůrazněným „zet“.

V chytrých knihách se můžeme dopátrat poučky, která nám naservíruje informaci o slovesu dokonavém, kterým slovo „ztratil“ je. Něco jsi ztratil a basta fidli. Rozluč se s tím. Přičemž nedokonavou podobou je sloveso tratil. (Pokud jste to slovo ještě neslyšeli, pak vězte, že znamená přicházet o něco, prodělávat něco a podobně trvaleji, delší čas, nebo celou dobu.) 

V našem případě tak tvoří předložka z- z nedokonavého slovesa sloveso dokonavé. A u téhle transformace je přípustná pouze varianta s předponou z-.

Tratil (nedokonavé) = ztratil (dokonavé)

Jednodušší pomůckou je podle mě ta, kterou mi vtloukl do hlavy češtinář už na základce. A sice o změně stavu. Pokud jde o sloveso, které vyjadřuje změnu stavu, pak se píše vždy s předponou „z“. Pokud tedy někdo ztratí bůhvíkde snubní prstýnek pár dní po svatbě, změna stavu to určitě bude.

A pro dotyčného zřejmě ne změna poslední.


Ano, chci získávat informace a tipy z oblasti copywritingu, žurnalistiky, psaní článků, blogu, tvorby časopisů a zpravodajů a souvisejících témat. Potvrzuji, že odesláním emailu souhlasím se zasíláním informací o novinkách a obchodních sdělení (maximálně 1x týdně). Svůj souhlas můžu kdykoliv zrušit. Odesláním emailové adresy současně vyjadřuji svůj souhlas s ochranou osobních údajů GDPR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

× Můžu pomoct?
Ověřeno MonsterInsights